Euri Lighting EB40-11W5020CEC E-Lite LED CA Compliant 80-Watt Equivalent BR40 Lamp E26 Base Dimmable
Dropship
SKU SKU:kpi232-EB40-11W5020CEC
GTIN :
MPN : EB40-11W5020CEC
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
View full details
  • 30-day returns
  • Fast shipping
  • Secure payments
  • Over 300,000 products
category: LED Bulbs
country_of_origin: USA
manufacturer: Euri Lighting
mpn: EB40-11W5020CEC
subcategory: General Purpose
type: BR Class
Product Description
Euri's 11W BR Bulb delivers superior brightness, valuable energy savings, long-lasting performance, and true color perception. This BR40 LED flood bulb is ideal for ambient lighting due to its various color temperature options. Replace the conventional 75-watt incandescent light bulbs by looking for a 2700K model for warm white, a 3000K model for Soft White, and a 4000K model for Bright White ambiance in your room. Enjoy features such as Instant-on, dimming options, energy efficient, 90+CRI, and damp rated.
Additional Information
Wattage 11W
Base Medium Base E26
Voltage 120V
Location Rating Damp Rated
Size 4.7 x 6.2”
Dimmable Triac
Warranty 3 Years
Lumen Output 1000 lm
CRI 90+
Power Factor 0.9
Beam Angle 110°
Luminous Efficacy 91 lm/W
Input Current 0.1 A
Lamp Lifespan 25,000 Hours
Wattage Equivalence 80W