Epson EPSV11H744520 PowerLite 685W Ultra Short Throw LCD Projector - 16:10
Dropship
SKU SKU:EPSV11H744520
GTIN : 10343924642
MPN : EPSV11H744520
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
View full details
  • 30-day returns
  • Fast shipping
  • Secure payments
  • Over 300,000 products
brand: Epson
category: Office Equipment & Supplies
country_of_origin: CN
height: 10.3
length: 21.2
manufacturer: Epson Corporation
mpn: EPSV11H744520
quantity_size: 1 EA
subcategory: Printers, Copiers & Fax Machines
type: Projectors
upc: 10343924642
weight: 19.05
width: 19.3
Product Description
Epson - EPSV11H744520 Take classroom collaboration to another level with this PowerLite WXGA 3LCD Presentation Display. Wide-screen, ultra-short throw display can be mounted 11" away from the board to project an image as large as 100" diagonally, providing optimal visibility and no shadow interference. 3LCD technology offers high color brightness to ensure bright, vivid images. Projector delivers 3,500 lumens of color and white brightness with 685 watts to produce stimulating presentations. WXGA resolution produces up to 1280 x 800 HD resolutions. Wireless functionality (module not included) lets teachers share content from multiple devices including Chromebooks. Connect up to four devices at once with Moderator software. Instantly project images from a PC or Mac using a USB connection. Built-in, 16-watt speakers produce lifelike sound. Lamp lasts up to 10,00 hours in ECO mode.
Additional Information
ManufacturerEpson Corporation
Manufacturer Part NumberV11H744520
Manufacturer Website Addresshttp://www.epson.com
Brand NameEpson
Product LinePowerLite
Product Model685W
Product NamePowerLite 685W WXGA 3LCD Presentation Display
Packaged Quantity1 Each
Product TypeLCD Projector
Projection MethodRear, Front
Throw TypeUltra Short Throw
Maximum Focal Length3.70 mm
Maximum Diagonal Image Size100"
Number of Lamps1
Lamp TypeUHE
Lamp Power250 W