Euri Lighting EA19-12W2120ET 3 Way LED 40/60/100-Watt Equivalent A19 Lamp E26 Base Non-Dimmable
Dropship
SKU SKU:kpi232-EA19-12W2120ET
GTIN :
MPN : EA19-12W2120ET
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
View full details
  • 30-day returns
  • Fast shipping
  • Secure payments
  • Over 300,000 products
category: LED Bulbs
country_of_origin: USA
manufacturer: Euri Lighting
mpn: EA19-12W2120ET
subcategory: General Purpose
type: A Class
Product Description
Euri's 3-stage wattage selectable (4W/8W/12W) A19 replaces conventional yet inefficient bulbs by delivering more brightness for less energy used. With lower energy consumption levels you will be able to experience considerable energy savings throughout the years while enjoying a longer bulb life span. Moreover, Euri's A19 design reduces internal bulb heat providing greater durability and constant bulb performance. Look for Euri's 3000K model for Soft White, 4000K for Bright White, and 5000K model for Cool White. With Euri's A19 bulbs, enjoy our signature features such as Instant-on, Energy Efficient, and Enclosed Fixture Suitable. 3-way dimming is supported only when installed in an E26d socket. Dimming control is achieved through the rotary or pull switch integrated into the socket.
Additional Information
Wattage 4W/8W/12W
Wattage Equivalence 40/60/100W
Lumen Output 500/1000/1500 lm
CRI 80
Power Factor 0.7
Base Medium E26d
Voltage 120V
Beam Angle 210°
Luminous Efficacy 125 lm/W
Input Current N/A
Lamp Lifespan 25,000 Hours
Location Rating Damp Rated
Size 2.3 x 4.5”