Otis LFG-701-762 7.62Mm Essential Rifle Cleaning Kit
Dropship
SKU SKU:kpi025-LFG-701-762
GTIN : 0 14895 00770 9
MPN : LFG-701-762
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
View full details
  • 30-day returns
  • Fast shipping
  • Secure payments
  • Over 300,000 products
country_of_origin: US
depth: 1.75
height: 8.75
manufacturer: Otis
mpn: LFG-701-762
width: 5.00
Product Description
Otis - LFG-701-762 The 7.62mm Essential Rifle Cleaning Kit by Otis offers the essential firearm maintenance gear to properly clean 7.62mm rifles from Breech-to-Muzzle®. Also includes 0.5 fl oz bottle of Shooter's Choice FP-10 Lubricant Elite® CLP.
This kit includes:
  • 100% cotton 3" patches (10) and slotted tip
  • Short All-Purpose brush with solid rod for an extended reach
  • .308 cal/7.62mm bronze bore brush and mop with size marked on brush stem
  • 30" aircraft grade Memory-Flex® cable for proper Breech-to-Muzzle® cleaning