Winters Instruments TWF21509316 Twf Flanged Threaded Thermowell
Dropship
SKU SKU:kpi073-TWF21509316
GTIN : 628311405873
MPN : TWF21509316
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
View full details
  • 30-day returns
  • Fast shipping
  • Secure payments
  • Over 300,000 products
category: Thermowells
manufacture: Winters Instruments
mpn: TWF21509316
subcategory: Twf Flanged Threaded Thermowell
Product Description
Winters Instruments - TWF21509316
Features
  • Designed for use on a closed system
  • RoHS compliant
  • 5 year warranty
Applications
Isolates temperature sensor from process media
Additional Information
Element Length4" (100mm), 6" (150mm), 9" (225mm), 12" (300mm), 15" (370mm) stem
“U” Dimension2" (50mm), 4" (100mm), 7" (178mm), 10" (254mm), 13" (330mm)
Material304 SS or 316 SS
Flange Size and Rating1" (25mm), 1.5" (40mm), 2" (50mm), 150# or 300#